Specification
- Connector:
- 1 x IDE (44-pin, PATA) Male (to be connected with a standard 44-pin IDE cable)
- 1 x SATA Data & Power (7+15 pins) (direct attach to SATA drive)
- Chipset: Marvell 88SA8052
- Data transfer rate:
- Up to 150 MBps
- Jumper Selection:
- 1 x jumper for selection of Master/Slave/Cable Select mode
- Software:
- OS independent; No driver installation required
- Support Windows, Macs, and Linux
- Support 5V SATA III, SATA II and SATA I Drive and SSD
- SATA II 3Gbps controller Mini vertical Adapter Board
- 44Pin 2.0mm IDE male connector for 5V DC and ATA signals
- PCBA and SATA drive powered by Pin 41& 42 of IDE connector 5V input